BMW 2 Series F22/F23 (2014–2016)
BMW 2 Series 228i xdrive convertible
F22/F23 (2014–2016), 2015–2016. Gasoline · 2.0 L · 240 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.5 s and top speed 130 mph.
F22/F23 (2014–2016)
2015 - 2016
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
240
Torque
255 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.5 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2690 mm
Dimensions
4432 × 1773 × 1410 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 34.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1410 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 60 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 10 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.7 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 255 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.5 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |