Jeep Liberty KK (2008–2012)
Jeep Liberty liberty sport 4x2
KK (2008–2012), 2008–2012. Gasoline · 3.7 L · 210 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 9.5 s and top speed 112 mph.
KK (2008–2012)
2008 - 2012
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
210
Torque
235 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
9.5 s
Top speed
112 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2695 mm
Dimensions
4481 × 1857 × 1811 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4481 mm |
|---|---|
| Width | 1857 mm |
| Height | 1811 mm |
| Wheelbase | 2695 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Wheel size | 225/75R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 29 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 64 L |
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.5 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |