Jeep Grand Wagoneer SJ (1984–1987)
Jeep Grand Wagoneer jeep grand wagoneer 5.9l v8 3at
SJ (1984–1987), 1984–1987. Gasoline · 5.9 L · 144 hp · 3-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 12.5 s and top speed 95 mph.
SJ (1984–1987)
1984 - 1987
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
144
Torque
280 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
12.5 s
Top speed
95 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2794 mm
Dimensions
4859 × 2029 × 1900 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 15.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4859 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1900 mm |
| Wheelbase | 2794 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 15-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 144 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carbureted |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 95 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 12.5 s |
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |