Jeep Grand Cherokee ZJ (1993–1998)
Jeep Grand Cherokee jeep grand cherokee 5.2l 4wd
ZJ (1993–1998), 1993–1998. Gasoline · 5.2 L · 220 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 110 mph.
ZJ (1993–1998)
1993 - 1998
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
220
Torque
300 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.8 s
Top speed
110 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2690 mm
Dimensions
4496 × 1760 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 18.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1760 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 225/70R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 220 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |