Jeep Grand Cherokee ZJ (1993–1998)
Jeep Grand Cherokee jeep grand cherokee 4.0l 2wd
ZJ (1993–1998), 1993–1998. Gasoline · 4.0 L · 190 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 10.4 s and top speed 105 mph.
ZJ (1993–1998)
1993 - 1998
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
190
Torque
225 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
10.4 s
Top speed
105 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2690 mm
Dimensions
4496 × 1760 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1760 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 225/70R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 105 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.4 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |