Jeep Grand Cherokee WL (2022–present)
Jeep Grand Cherokee grand cherokee trailhawk 4xe
WL (2022–present), 2022–2022. Plug-in hybrid · 2.0 L · 375 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s.
WL (2022–present)
2022 - 2022
26
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Plug-in hybrid
Engine volume
2.0 L
Horsepower
375
Torque
470 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2964 mm
Dimensions
4915 × 1969 × 1798 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
56.0 / 56.0 / 56.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4915 mm |
|---|---|
| Width | 1969 mm |
| Height | 1798 mm |
| Wheelbase | 2964 mm |
| Clearance | 11 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Curb weight | 5 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Plug-in hybrid |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 470 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
| Electric motor | Dual AC permanent-magnet motors |
| Electric horsepower | 134 hp |
| Electric torque | 195 lb-ft |
| System horsepower | 375 hp |
| System torque | 470 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 17.3 kWh |
| Battery net capacity | 14.0 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| AC charge power | 7.2 kW |
| DC charge power | 7.2 kW |
| Charge time 240V | 2.5 h |
| Electric range | 25 mi |
| PHEV city range | 56 mi |
| PHEV highway range | 56 mi |
| PHEV combined range | 56 mi |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 56.0 mpg |
| Fuel economy highway | 56.0 mpg |
| Fuel economy combined | 56.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |