Jeep Grand Cherokee WL (2022–present)
Jeep Grand Cherokee grand cherokee summit 4x4
WL (2022–present), 2025–present. Gasoline · 3.6 L · 293 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 7.4 s.
WL (2022–present)
2025 - present
26
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
293
Torque
260 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
7.4 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2964 mm
Dimensions
4915 × 1969 × 1798 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4915 mm |
|---|---|
| Width | 1969 mm |
| Height | 1798 mm |
| Wheelbase | 2964 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Wheel size | 20 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 293 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.4 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |