Jeep Grand Cherokee WK2 (2011–2021)
Jeep Grand Cherokee grand cherokee 2wd
WK2 (2011–2021), 2011–2021. Gasoline · 3.6 L · 290 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.4 s and top speed 118 mph.
WK2 (2011–2021)
2011 - 2021
26
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
290
Torque
260 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.4 s
Top speed
118 mph
Wheelbase
2916 mm
Dimensions
4821 × 1943 × 1760 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4821 mm |
|---|---|
| Width | 1943 mm |
| Height | 1760 mm |
| Wheelbase | 2916 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 265/60R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.6 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 290 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.4 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |