Jeep Grand Cherokee WK (2005–2010)
Jeep Grand Cherokee grand cherokee laredo 4x4
WK (2005–2010), 2005–2010. Gasoline · 3.7 L · 210 hp · 5-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 9.1 s.
WK (2005–2010)
2005 - 2010
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
210
Torque
235 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
9.1 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2781 mm
Dimensions
4742 × 1862 × 1760 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4742 mm |
|---|---|
| Width | 1862 mm |
| Height | 1760 mm |
| Wheelbase | 2781 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.1 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |