Jeep Grand Cherokee WJ (1999–2004)
Jeep Grand Cherokee jeep grand cherokee limited 4.7l high output 4wd
WJ (1999–2004), 2002–2004. Gasoline · 4.7 L · 265 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s.
WJ (1999–2004)
2002 - 2004
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.7 L
Horsepower
265
Torque
330 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Curb weight
4300 lbs
Wheelbase
106 mm
Dimensions
182 × 72 × 69 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 182 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Height | 69 mm |
| Wheelbase | 106 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4300 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 265 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arm |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |