Jeep Grand Cherokee WJ (1999–2004)
Jeep Grand Cherokee jeep grand cherokee laredo 4.0l 2wd
WJ (1999–2004), 1999–2004. Gasoline · 4.0 L · 195 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 9.5 s.
WJ (1999–2004)
1999 - 2004
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
195
Torque
230 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
9.5 s
Curb weight
4000 lbs
Wheelbase
106 mm
Dimensions
182 × 72 × 69 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 182 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Height | 69 mm |
| Wheelbase | 106 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4000 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 195 hp |
| Torque | 230 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arm |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |