Jeep CJ CJ-8 Scrambler (1981–1986)
Jeep CJ jeep cj-8 scrambler 4.2l
CJ-8 Scrambler (1981–1986), 1981–1986. Gasoline · 4.2 L · 110 hp · 4-speed manual · Four-wheel drive.
CJ-8 Scrambler (1981–1986)
1981 - 1986
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
110
Torque
195 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2629 mm
Dimensions
3881 × 1727 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3881 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2629 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 110 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |