Jeep CJ CJ-6 (1955–1981)
Jeep CJ jeep cj-6 225 dauntless v6
CJ-6 (1955–1981), 1966–1971. Gasoline · 3.7 L · 160 hp · 3-speed manual · 4x4.
CJ-6 (1955–1981)
1966 - 1971
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
160
Torque
235 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
4x4
Wheelbase
2565 mm
Dimensions
3937 × 1727 × 1829 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3937 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 2565 mm |
| Clearance | 8 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | 4x4 |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle leaf spring |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |