Jeep CJ CJ-5 (1954–1983)
Jeep CJ jeep cj-5 2.5l
CJ-5 (1954–1983), 1961–1971. Gasoline · 2.5 L · 3-speed manual · 4x4.
CJ-5 (1954–1983)
1961 - 1971
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Transmission
3-speed manual
Drive
4x4
Wheelbase
2057 mm
Dimensions
3658 × 1753 × 1753 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3658 mm |
|---|---|
| Width | 1753 mm |
| Height | 1753 mm |
| Wheelbase | 2057 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Carbureted |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | 4x4 |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |