Jeep CJ CJ-3B (1953–1968)
Jeep CJ jeep cj-3b 2.2l hurricane 4-cylinder
CJ-3B (1953–1968), 1953–1968. Gasoline · 2.2 L · 75 hp · 3-speed manual · 4x4. top speed 65 mph.
CJ-3B (1953–1968)
1953 - 1968
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
75
Torque
114 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
4x4
Top speed
65 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2032 mm
Dimensions
3480 × 1524 × 1727 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3480 mm |
|---|---|
| Width | 1524 mm |
| Height | 1727 mm |
| Wheelbase | 2032 mm |
| Clearance | 8 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Horsepower | 75 hp |
| Torque | 114 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Compression ratio | 6.9 |
| Bore and stroke | 3.13 x 3.50 in |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | 4x4 |
Performance
| Top speed | 65 mph |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle with leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle with leaf springs |
| Front brakes | Drums |
| Rear brakes | Drums |