Jeep CJ CJ-2A (1945–1949)
Jeep CJ jeep cj-2a
CJ-2A (1945–1949), 1945–1949. Gasoline · 2.2 L · 60 hp · 3-speed manual · 4x4.
CJ-2A (1945–1949)
1945 - 1949
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
60
Torque
105 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
4x4
Curb weight
2520 lbs
Wheelbase
80 mm
Dimensions
132 × 59 × 69 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 16.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 132 mm |
|---|---|
| Width | 59 mm |
| Height | 69 mm |
| Wheelbase | 80 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 48 mm |
| Rear track | 48 mm |
| Wheel size | 6.00x16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2520 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 60 hp |
| Torque | 105 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | 4x4 |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle with leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle with leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |