Jeep Cherokee/Wagoneer XJ facelift (1987–1989)
Jeep Cherokee/Wagoneer cherokee 2.8l 4-speed automatic 4x4
XJ facelift (1987–1989), 1987–1989. Gasoline · 2.8 L · 115 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive.
XJ facelift (1987–1989)
1987 - 1989
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
115
Torque
150 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2576 mm
Dimensions
4255 × 1763 × 1626 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4255 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1626 mm |
| Wheelbase | 2576 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.2 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 115 hp |
| Torque | 150 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carbureted |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |