Jeep Cherokee/Wagoneer XJ (1984–1986)
Jeep Cherokee/Wagoneer jeep cherokee base 2.5l 4x4
XJ (1984–1986), 1984–1986. Gasoline · 2.5 L · 105 hp · 4-speed manual · Four-wheel drive.
XJ (1984–1986)
1984 - 1986
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
105
Torque
135 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2576 mm
Dimensions
4280 × 1676 × 1626 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4280 mm |
|---|---|
| Width | 1676 mm |
| Height | 1626 mm |
| Wheelbase | 2576 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 105 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |