Ford Transit Connect V408 facelift (2019–2023)
Ford Transit Connect transit connect wagon lwb ffv
V408 facelift (2019–2023), 2020–2022. Flexible-fuel gasoline · 2.0 L · 8-speed automatic · Front-Wheel Drive.
V408 facelift (2019–2023)
2020 - 2022
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel gasoline
Engine volume
2.0 L
Transmission
8-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3063 mm
Dimensions
4826 × 1834 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 43.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4826 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 3063 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Flexible-fuel gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 43.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |