Ford Transit Connect V408 facelift (2019–2023)
Ford Transit Connect transit connect usps
V408 facelift (2019–2023), 2019–2022. Gasoline · 2.5 L · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
V408 facelift (2019–2023)
2019 - 2022
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3063 mm
Dimensions
4826 × 1834 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 37.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4826 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 3063 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |