Ford Tempo First generation facelift (1987–1991)
Ford Tempo ford tempo 2.3l coupe automatic
First generation facelift (1987–1991), 1987–1991. Gasoline · 2.3 L · 96 hp · 3-speed automatic · Front-wheel drive.
First generation facelift (1987–1991)
1987 - 1991
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
96
Torque
125 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2489 mm
Dimensions
4496 × 1702 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 28.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1702 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2489 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Horsepower | 96 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |