Ford Taurus Fifth generation (2008–2012)
Ford Taurus ford taurus sho
Fifth generation (2008–2012), 2010–2012. Gasoline · 3.5 L · 365 hp · 6-speed automatic · All-wheel drive.
Fifth generation (2008–2012)
2010 - 2012
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
365
Torque
350 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2868 mm
Dimensions
5154 × 1935 × 1542 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5154 mm |
|---|---|
| Width | 1935 mm |
| Height | 1542 mm |
| Wheelbase | 2868 mm |
Volume and weight
| Trunk volume max | 20 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 365 hp |
| Torque | 350 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |