Ford Taurus Fifth generation (2008–2012)
Ford Taurus ford taurus police interceptor sedan
Fifth generation (2008–2012), 2013–2013. Gasoline · 3.5 L · 288 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive.
Fifth generation (2008–2012)
2013 - 2013
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
288
Torque
254 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2868 mm
Dimensions
5154 × 1935 × 1542 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 28.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Police car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5154 mm |
|---|---|
| Width | 1935 mm |
| Height | 1542 mm |
| Wheelbase | 2868 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 288 hp |
| Torque | 254 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |