Ford Taurus Third generation (1996–2003)
Ford Taurus taurus wagon
Third generation (1996–2003), 1996–2001. Gasoline · 3.0 L · 145 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 10.8 s and top speed 112 mph.
Third generation (1996–2003)
1996 - 2001
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
145
Torque
175 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
10.8 s
Top speed
112 mph
Curb weight
3380 lbs
Wheelbase
109 mm
Dimensions
198 × 73 × 56 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 27.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 198 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Height | 56 mm |
| Wheelbase | 109 mm |
Volume and weight
| Trunk volume max | 81 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
| Curb weight | 3380 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 145 hp |
| Torque | 175 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.8 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |