Ford Ranger Third generation (2024–present)
Ford Ranger ford ranger raptor 3.0 ecoboost v6 10-speed automatic
Third generation (2024–present), 2024–present. Gasoline · 3.0 L · 405 hp · 10-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 5.3 s and top speed 114 mph.
Third generation (2024–present)
2024 - present
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
405
Torque
430 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
5.3 s
Top speed
114 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3269 mm
Dimensions
5357 × 2202 × 1928 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 18.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5357 mm |
|---|---|
| Width | 2202 mm |
| Height | 1928 mm |
| Wheelbase | 3269 mm |
| Clearance | 11 mm |
| Front track | 68 mm |
| Rear track | 68 mm |
| Wheel size | 17 x 8.5 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.3 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 405 hp |
| Torque | 430 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 114 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.3 s |
| Fuel economy standard | EPA |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short-and-long-arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |