Ford Ranger Third generation (2019–2023)
Ford Ranger ranger xl 4x4 supercrew 5 ft. box
Third generation (2019–2023), 2019–2023. Gasoline · 2.3 L · 270 hp · 10-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 7.1 s and top speed 112 mph.
Third generation (2019–2023)
2019 - 2023
17
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
270
Torque
310 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
7.1 s
Top speed
112 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3221 mm
Dimensions
5354 × 2179 × 1806 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 24.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5354 mm |
|---|---|
| Width | 2179 mm |
| Height | 1806 mm |
| Wheelbase | 3221 mm |
| Wheel size | 255/70R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 270 hp |
| Torque | 310 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.1 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |