Ford Ranger Second generation second facelift (2001–2011)
Ford Ranger ford ranger xlt 2.3l 4wd supercab
Second generation second facelift (2001–2011), 2001–2011. Gasoline · 2.3 L · 143 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive. 0–60 mph in 12.4 s and top speed 98 mph.
Second generation second facelift (2001–2011)
2001 - 2011
40
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
143
Torque
154 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
12.4 s
Top speed
98 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
3193 mm
Dimensions
5154 × 1763 × 1692 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 24.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5154 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1692 mm |
| Wheelbase | 3193 mm |
| Wheel size | P225/70R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 143 hp |
| Torque | 154 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 98 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 12.4 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short-and-long-arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |