Ford Ranger Second generation second facelift (2001–2011)
Ford Ranger ford ranger stx 3.0l 2wd supercab
Second generation second facelift (2001–2011), 2001–2005. Gasoline · 3.0 L · 154 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 10.9 s and top speed 102 mph.
Second generation second facelift (2001–2011)
2001 - 2005
40
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
154
Torque
180 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
10.9 s
Top speed
102 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
3193 mm
Dimensions
5154 × 1763 × 1681 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 23.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5154 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1681 mm |
| Wheelbase | 3193 mm |
| Wheel size | P225/70R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 154 hp |
| Torque | 180 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 102 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.9 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short-and-long-arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |