Ford Ranger Second generation second facelift (2001–2011)
Ford Ranger ford ranger fx4 off-road 4.0l 4wd regular cab
Second generation second facelift (2001–2011), 2004–2005. Gasoline · 4.0 L · 207 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive. 0–60 mph in 9.0 s and top speed 106 mph.
Second generation second facelift (2001–2011)
2004 - 2005
40
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
207
Torque
238 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
9.0 s
Top speed
106 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2835 mm
Dimensions
5154 × 1763 × 1727 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5154 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1727 mm |
| Wheelbase | 2835 mm |
| Wheel size | P235/75R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 207 hp |
| Torque | 238 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 106 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.0 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short-and-long-arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |