Ford Ranger Second generation facelift (1998–present)
Ford Ranger ranger pickup 4wd
Second generation facelift (1998–present), 1993–2008. Gasoline · 3.0 L · 150 hp · 5-speed manual · 4-wheel drive.
Second generation facelift (1998–present)
1993 - 2008
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
150
Transmission
5-speed manual
Drive
4-wheel drive
Wheelbase
126 mm
Dimensions
202 × 69 × 68 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 4WD |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 202 mm |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 68 mm |
| Wheelbase | 126 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 150 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | 4-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent SLA |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |