Ford Ranger Second generation facelift (1998–present)
Ford Ranger ranger pickup 2wd
Second generation facelift (1998–present), 1998–2001. Gasoline · 2.5 L · 119 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
Second generation facelift (1998–present)
1998 - 2001
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
119
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
112 mm
Dimensions
189 × 69 × 66 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 2WD |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 189 mm |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 66 mm |
| Wheelbase | 112 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 119 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent SLA |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |