Ford Mustang Fox (1984–1998)
Ford Mustang mustang
Fox (1984–1998), 1987–1993. Gasoline · 2.3 L · 90 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
Fox (1984–1998)
1987 - 1993
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
90
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2550 mm
Dimensions
4562 × 1735 × 1323 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Subcompact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4562 mm |
|---|---|
| Width | 1735 mm |
| Height | 1323 mm |
| Wheelbase | 2550 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.3 L |
| Horsepower | 90 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|