Ford Mustang Fox (1984–1998)
Ford Mustang mustang
Fox (1984–1998), 1984–1995. Gasoline · 5.0 L · 225 hp · Manual 5-spd · Rear-Wheel Drive.
Fox (1984–1998)
1984 - 1995
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
225
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2550 mm
Dimensions
4562 × 1735 × 1323 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Subcompact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4562 mm |
|---|---|
| Width | 1735 mm |
| Height | 1323 mm |
| Wheelbase | 2550 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 225 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|