Ford Mustang S550 facelift (2018–2023)
Ford Mustang shelby gt350 mustang coupe
S550 facelift (2018–2023), 2016–2020. Gasoline · 5,200.0 L · 526 hp · 6-speed manual · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.0 s and top speed 180 mph.
S550 facelift (2018–2023)
2016 - 2020
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5,200.0 L
Horsepower
526
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
4.0 s
Top speed
180 mph
Wheelbase
2720 mm
Dimensions
4783 × 1915 × 1382 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4783 mm |
|---|---|
| Width | 1915 mm |
| Height | 1382 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Wheel size | 19 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5,200.0 L |
| Horsepower | 526 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 180 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.0 s |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |