Ford Mustang S550 facelift (2018–2023)
Ford Mustang mustang gt coupe performance package
S550 facelift (2018–2023), 2018–2024. Gasoline · 2,300.0 L · 310 hp · 10-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.5 s and top speed 155 mph.
S550 facelift (2018–2023)
2018 - 2024
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2,300.0 L
Horsepower
310
Transmission
10-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
4.5 s
Top speed
155 mph
Wheelbase
2720 mm
Dimensions
4788 × 1915 × 1379 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4788 mm |
|---|---|
| Width | 1915 mm |
| Height | 1379 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Wheel size | 19 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2,300.0 L |
| Horsepower | 310 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.5 s |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |