Ford Mustang S650 (2024–present)
Ford Mustang mustang gt
S650 (2024–present), 2024–2024. Gasoline · 5.0 L · 480 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.2 s and top speed 155 mph.
S650 (2024–present)
2024 - 2024
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
480
Torque
415 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.2 s
Top speed
155 mph
Wheelbase
2718 mm
Dimensions
4811 × 1915 × 1397 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 24.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4811 mm |
|---|---|
| Width | 1915 mm |
| Height | 1397 mm |
| Wheelbase | 2718 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 480 hp |
| Torque | 415 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.2 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |