Ford Mustang S197 (2005–2017)
Ford Mustang mustang convertible
S197 (2005–2017), 2015–2017. Gasoline · 2.3 L · 310 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.5 s and top speed 155 mph.
S197 (2005–2017)
2015 - 2017
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
310
Torque
320 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.5 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3705 lbs
Wheelbase
2720 mm
Dimensions
4783 × 1915 × 1394 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 29.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4783 mm |
|---|---|
| Width | 1915 mm |
| Height | 1394 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 18 in wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3705 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 320 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 87.5 mm x 94.0 mm |
| Engine code | EcoBoost 2.3 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.5 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |