Ford Mustang S197 (2005–2017)
Ford Mustang mustang
S197 (2005–2017), 2011–2015. Gasoline · 5.0 L · 420 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.6 s and top speed 155 mph.
S197 (2005–2017)
2011 - 2015
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
420
Torque
390 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.6 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3604 lbs
Wheelbase
2720 mm
Dimensions
4778 × 1877 × 1417 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4778 mm |
|---|---|
| Width | 1877 mm |
| Height | 1417 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 18 in wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3604 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 420 hp |
| Torque | 390 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 11 |
| Bore and stroke | 92.2 mm x 92.7 mm |
| Engine code | Coyote 5.0 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.6 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |