Ford Mustang S197 (2005–2017)
Ford Mustang mustang
S197 (2005–2017), 2011–2017. Gasoline · 3.7 L · 305 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 149 mph.
S197 (2005–2017)
2011 - 2017
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
305
Torque
280 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
149 mph
Curb weight
3512 lbs
Wheelbase
2720 mm
Dimensions
4778 × 1877 × 1417 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 29.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4778 mm |
|---|---|
| Width | 1877 mm |
| Height | 1417 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 17 in wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3512 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 305 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10.5 |
| Bore and stroke | 95.5 mm x 86.7 mm |
| Engine code | Duratec 37 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 149 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |