Ford Maverick Second generation (2022–present)
Ford Maverick maverick hev fwd
Second generation (2022–present), 2022–2024. Hybrid · 2.5 L · 191 hp · Automatic (variable gear ratios) · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.7 s and top speed 105 mph.
Second generation (2022–present)
2022 - 2024
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Hybrid
Engine volume
2.5 L
Horsepower
191
Torque
155 lb-ft
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
7.7 s
Top speed
105 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3076 mm
Dimensions
5072 × 1844 × 1745 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
42.0 / 33.0 / 37.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Pickup Trucks 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5072 mm |
|---|---|
| Width | 1844 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 3076 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 225/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Hybrid |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp |
| Torque | 155 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Port/direct injection |
| Compression ratio | 13 |
| Bore and stroke | 89.0 mm x 100.0 mm |
| Engine code | Atkinson |
| Valvetrain | DOHC |
| System horsepower | 191 hp |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 105 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.7 s |
| Fuel economy city | 42.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 37.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |