Ford Maverick Second generation (2022–present)
Ford Maverick maverick awd
Second generation (2022–present), 2022–2024. Gasoline · 2.0 L · 250 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.0 s and top speed 112 mph.
Second generation (2022–present)
2022 - 2024
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
250
Torque
277 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
6.0 s
Top speed
112 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3076 mm
Dimensions
5072 × 1844 × 1745 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 29.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Pickup Trucks 4WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5072 mm |
|---|---|
| Width | 1844 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 3076 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 225/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 250 hp |
| Torque | 277 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10 |
| Bore and stroke | 87.5 mm x 83.1 mm |
| Engine code | EcoBoost |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.0 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |