Ford LTD D3 facelift (1985–1986)
Ford LTD ford ltd 3.8 v6
D3 facelift (1985–1986), 1985–1986. Gasoline · 3.8 L · 120 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 13.5 s and top speed 105 mph.
D3 facelift (1985–1986)
1985 - 1986
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
120
Torque
190 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
13.5 s
Top speed
105 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2903 mm
Dimensions
5471 × 1994 × 1443 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5471 mm |
|---|---|
| Width | 1994 mm |
| Height | 1443 mm |
| Wheelbase | 2903 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 120 hp |
| Torque | 190 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 105 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 13.5 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil spring |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, coil spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |