Ford LTD Crown Victoria/Country Squire Wagon Panther facelift (1988–1991)
Ford LTD Crown Victoria/Country Squire Wagon ltd crown victoria/country squire wagon
Panther facelift (1988–1991), 1989–1989. Gasoline · 5.0 L · 150 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
Panther facelift (1988–1991)
1989 - 1989
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
150
Torque
270 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2903 mm
Dimensions
5471 × 1986 × 1443 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize-Large Station Wagons |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5471 mm |
|---|---|
| Width | 1986 mm |
| Height | 1443 mm |
| Wheelbase | 2903 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 270 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |