Ford Fusion CD4 (2013–2020)
Ford Fusion fusion titanium
CD4 (2013–2020), 2013–2020. Gasoline · 2.0 L · 240 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.9 s.
CD4 (2013–2020)
2013 - 2020
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
240
Torque
270 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.9 s
Wheelbase
2850 mm
Dimensions
4869 × 1852 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 33.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4869 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Wheel size | 235/45R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 16.5 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 270 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.9 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |