Ford Fusion CD4 (2013–2020)
Ford Fusion fusion special service phev
CD4 (2013–2020), 2020–2020. Gasoline / plug-in hybrid · 2.0 L · 188 hp · Automatic (variable gear ratios) · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.5 s.
CD4 (2013–2020)
2020 - 2020
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline / plug-in hybrid
Engine volume
2.0 L
Horsepower
188
Torque
129 lb-ft
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.5 s
Wheelbase
2850 mm
Dimensions
4872 × 1910 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
43.0 / 41.0 / 42.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1910 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline / plug-in hybrid |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 188 hp |
| Torque | 129 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
| System horsepower | 188 hp |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 7.6 kWh |
| Electric range | 21 mi |
| PHEV city range | 63 mi |
| PHEV highway range | 57 mi |
| PHEV combined range | 60 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 43.0 mpg |
| Fuel economy highway | 41.0 mpg |
| Fuel economy combined | 42.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |