Ford Fusion CD4 (2013–2020)
Ford Fusion fusion awd
CD4 (2013–2020), 2017–2019. Gasoline · 2.7 L · 325 hp · 6-speed automatic · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.3 s.
CD4 (2013–2020)
2017 - 2019
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.7 L
Horsepower
325
Torque
380 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
5.3 s
Wheelbase
2850 mm
Dimensions
4872 × 1910 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 26.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1910 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.7 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 325 hp |
| Torque | 380 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 5.3 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |