Ford Fusion CD3 facelift (2010–2012)
Ford Fusion fusion sport
CD3 facelift (2010–2012), 2010–2012. Gasoline · 3.5 L · 263 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.6 s and top speed 130 mph.
CD3 facelift (2010–2012)
2010 - 2012
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
263
Torque
249 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.6 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2728 mm
Dimensions
4841 × 1834 × 1445 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 27.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4841 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1445 mm |
| Wheelbase | 2728 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/45R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 17 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 17 L |
| Fuel tank capacity | 17.5 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 263 hp |
| Torque | 249 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.6 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |