Ford Fusion CD3 facelift (2010–2012)
Ford Fusion fusion s fwd
CD3 facelift (2010–2012), 2010–2010. Gasoline · 2.5 L · 175 hp · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.7 s and top speed 120 mph.
CD3 facelift (2010–2012)
2010 - 2010
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
175
Torque
172 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.7 s
Top speed
120 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2728 mm
Dimensions
4841 × 1834 × 1445 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 34.0 / 27.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4841 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1445 mm |
| Wheelbase | 2728 mm |
| Wheel size | 205/60R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 17 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 17 L |
| Fuel tank capacity | 17.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 172 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.7 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |