Ford Fusion CD3 (2006–2009)
Ford Fusion fusion
CD3 (2006–2009), 2006–2008. Gasoline · 3.0 L · 221 hp · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive.
CD3 (2006–2009)
2006 - 2008
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
221
Torque
205 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3340 lbs
Wheelbase
2728 mm
Dimensions
4831 × 1834 × 1425 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4831 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1425 mm |
| Wheelbase | 2728 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3340 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 221 hp |
| Torque | 205 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |