Ford Fusion CD3 (2006–2009)
Ford Fusion fusion s 2.3l
CD3 (2006–2009), 2006–2009. Gasoline · 2.3 L · 160 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
CD3 (2006–2009)
2006 - 2009
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Horsepower
160
Torque
156 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3190 lbs
Wheelbase
2728 mm
Dimensions
4831 × 1834 × 1425 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4831 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1425 mm |
| Wheelbase | 2728 mm |
| Wheel size | 205/60R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
| Curb weight | 3190 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 156 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |